Učitavanje...
Kutina u Forbesu: Grad ravnoteže između industrije, prirode i budućnosti

Kutina u Forbesu: Grad ravnoteže između industrije, prirode i budućnosti

25/04/2025

Početkom ožujka gradonačelnik Kutine, Zlatko Babić, dao je intervju za ugledni poslovni časopis Forbes, u sklopu posebne reportaže posvećene razvoju kontinentalne Hrvatske. U razgovoru je predstavio gospodarske, ekološke i turističke potencijale Kutine, ističući grad kao primjer uspješne sinergije između industrijskog naslijeđa i suvremenog održivog razvoja.
U nastavku donosimo prijevod intervjua i članka u cijelosti.

KUTINA: PRONALAŽENJE SAVRŠENE RAVNOTEŽE

S mješavinom urbanog ritma zagrebačke metropole i plodnih nizina Parka prirode Lonjsko polje, hrvatski grad Kutina iznenađujuća je sinteza industrijskih ambicija i očuvanja prirode. U svojoj srži, Kutina je grad koji prkosi jednostavnim definicijama. S jedne strane, to je industrijsko uporište, dom Petrokemije: petro-kemijskog diva koji već desetljećima čini temelj lokalnog gospodarstva. S druge strane, to je ulaz u jedno od najvećih zaštićenih močvarnih područja u Europi: Park prirode Lonjsko polje, u kojem se gnijezde selice, a tradicijske drvene kuće krase poplavne ravnice.

Posebno se ističe autohtona sorta grožđa Škrlet, koja je postala simbol jedinstvenog karaktera regije. Za razliku od svjetski poznatijih hrvatskih vina iz Istre ili Dalmacije, vina Moslavine još su uvijek relativno neotkrivena na globalnoj vinskoj sceni, no to se uskoro može promijeniti. S rastućim ulaganjima u lokalne vinarije i razvojem agroturizma, regija se pozicionira kao vrhunska destinacija za ljubitelje vina.

Iako duboko ukorijenjena u poljoprivredi, Kutinu već desetljećima oblikuje industrija. Transformacija grada započela je sredinom 20. stoljeća kada su prerada nafte i plina postale glavni pokretači gospodarskog razvoja. Osnivanjem industrijskih zona i proizvodnih pogona povećao se broj radnika, što je znatno utjecalo na demografsku i društvenu sliku grada. Grad je pritom zauzeo proaktivan pristup: u Kutini je osnovana prva pametna poslovna zona u Hrvatskoj, koja novim investitorima nudi konkurentne uvjete, uz naglasak na učinkovitost i ekološku održivost. Poticaji su privlačni: povoljno zemljište, ubrzani administrativni procesi te porezne olakšice za poduzetnike.

Kutina je i grad snažno povezan s kulturnom baštinom. Godišnje manifestacije slave vinarsku tradiciju regije, dok lokaliteti poput barokne crkve sv. Marije Snježne iz 18. stoljeća podsjećaju na dugu povijest Kutine kao mjesta susreta srednjoeuropskih i balkanskih utjecaja. Blizina glavnih prometnih pravaca čini Kutinu atraktivnom za nova ulaganja, no istovremeno traži pažljivo planiranje kako bi se sačuvala kvaliteta života. Grad stoga sustavno ulaže u javnu infrastrukturu, škole, vrtiće i kulturne sadržaje s ciljem zadržavanja mladih obitelji i stručnjaka.

U vremenu u kojem se gradovi moraju stalno iznova izmišljati kako bi ostali konkurentni, Kutina nudi snažan primjer: grad koji čuva svoju prirodnu i kulturnu baštinu, a istovremeno hrabro odgovara izazovima globalnog tržišta. Grad suprotnosti i sklada. Grad koji se mijenja i to u pravom smjeru. Ako u tome uspije, Kutina bi uskoro mogla postati jedna od najatraktivnijih destinacija u Hrvatskoj, ne samo za turiste, već i za sve koji žele ulagati u budućnost temeljenu na otpornosti i poštovanju prošlosti.

RAZNOLIKOST KAO IDENTITET

Možete li nam predstaviti grad Kutinu?
Naš grad smješten je u središnjoj Hrvatskoj, svega 70 kilometara od Zagreba, u sklopu Sisačko-moslavačke županije. Ujedno je i najveće urbano središte regije Moslavina. Kutina je spoj gospodarskog razvoja i očuvane prirode. Naš slogan „Zagrljeni Lonjskim poljem i vinogradima“ savršeno opisuje duh ovog kraja. Prvi put se spominje 1256. godine, a tijekom stoljeća Kutina je od poljoprivrednog naselja prerasla u važno industrijsko središte.

Što posjetitelji mogu očekivati od lokalne enogastronomske ponude?
Moslavina je vinorodni kraj, najpoznatiji po bijeloj autohtonoj sorti Škrlet, koja je ujedno prva hrvatska sorta s certificiranim klonovima, priznatim od strane Hrvatskog centra za poljoprivredu, hranu i selo. Osim vina, moslavačka kuhinja obiluje tradicionalnim specijalitetima – poput nezaobilaznog „šarana na rašljama“, pripremanog na otvorenoj vatri. Spoj izvrsnih vina, autentičnih jela i dobra prometna povezanost čine Kutinu sve traženijom destinacijom za ljubitelje gastronomije i vinskog turizma.

Što Lonjsko polje čini posebnim prirodnim draguljem?
Lonjsko polje jedno je od najvećih zaštićenih močvarnih područja u Hrvatskoj i cijelom Podunavlju, ali i jedno od najugroženijih močvarnih ekosustava na svijetu. Njegove poplavne livade i raznolita staništa dom su brojnim rijetkim i ugroženim biljnim i životinjskim vrstama. Promatrači ptica dolaze iz cijelog svijeta kako bi ovdje uživali u prirodnim ljepotama. Posjetitelji mogu vidjeti i autohtone pasmine poput hrvatskog posavca, turopoljske svinje i posavske guske. Edukativni programi, prilagođeni i djeci i odraslima, nude sadržajno i interaktivno iskustvo u ovom biološki bogatom prostoru. Netaknuti krajolici Lonjskog polja čine ga nezaobilaznim za sve ljubitelje prirode.

Kako se Kutina razvija kao gospodarsko i industrijsko središte?
Naš grad sustavno stvara uvjete za razvoj poslovanja, s posebnim naglaskom na mala i srednja poduzeća. Poslovni inkubator već je pomogao gotovo 30 mladih poduzetnika, a potpuno opremljene poslovne zone nude investitorima zemljište po cijeni od samo 4 eura po četvornom metru. Uz to, poduzeća u tim zonama uživaju puno oslobođenje od komunalnog doprinosa i petogodišnje oslobađanje od plaćanja komunalne naknade. Grad Kutina dodatno podupire nove poslovne pothvate izravnim financijskim poticajima, do 2.500 eura za ulaganja u turističku infrastrukturu i od 1.000 do 2.000 eura po zaposleniku za nova radna mjesta. U suradnji sa županijom osigurani su i kreditni fondovi s kamatama već od 1%, namijenjeni razvoju malog i srednjeg poduzetništva.

Ivana Grdić, direktorica Turističke zajednice Kutina: „Vinska cesta Moslavine otkriva slikovit krajolik, bogatu vinarsku tradiciju i vrhunska vina, ističući puni potencijal regije.“

Zlatko Babić, gradonačelnik Kutine: „Kutina je grad zagrljen Lonjskim poljem i brežuljcima vinograda – mjesto u kojem industrija i priroda žive u skladu.“

 

Ovaj članak potvrđuje kako je Kutina, iako možda nepoznata široj europskoj javnosti, grad koji itekako ima što ponuditi: od inovativnog pristupa gospodarstvu i podrške poduzetništvu, do iznimnog prirodnog bogatstva i kulturne baštine.
U vremenu kada gradovi traže svoju ulogu u globalnoj ekonomiji, Kutina se nameće kao sredina koja uspijeva pronaći ravnotežu između prošlosti i budućnosti, kao grad u kojem se živi, ulaže i ostaje.

Dokumenti